پریسا هاشمی
_

درباره سایت آرت پریسا

هنر به زبان ساده

سلام؛
من پریسا هاشمی هستم و خیلی خوشحالم که شما از سایت آرت پریسا بازدید می کنید. سایت آرت پریسا از سال ۱۳۹۹ شروع به کار کرد و امیدوارم که با انرژی شما دوستان عزیز بتوانیم شاهد رشد بهتر و سریعتر این سایت باشیم.

درباره من

من پریسا هاشمی متولد ۱۳۶۶ هستم. سالها بعنوان مترجم فریلنسر مشغول به کار بودم و در کنار کار ترجمه، بطور جدی به نقاشی هم مشغول هستم. در کنار نقاشی، یکی از بهترین تفریحات من خواندن زندگینامه هنرمندان، آشنایی با آثار بزرگ نقاشی جهان و بررسی سبکهای مختلف هنری است.
اگر در سایت آرت پریسا گشت و گذاری کرده باشید، بدون شک دقت کرده اید که اکثر مطالب این سایت، حول همین موارد بالا گرداوری و ترجمه شده اند.

ایده سایت آرت پریسا از کجا شکل گرفت؟

متاسفانه زمانی که از هنر صحبت می کنیم، تصور بسیاری از افراد معطوف به بخش خاصی از هنر می شود. اطلاعات ما از هنر بسیار پایین است، خیلی از سبکهای هنری را نمی شناسیم و از نقاشان بزرگ دنیا اطلاعات کمی داریم. در کنار اینها سوالات زیادی هستند که برای ما بی جواب مانده اند:

  • مثلا هنوز نمی دانیم چرا تابلوهای آبستره با این قیمتهای نجومی ارزش گذاری می شوند؟
  • یا چرا یک نقاشی ساده از پیکاسو، شاهکاری هنری قلمداد می شود، در صورتیکه خیلی ها می توانند مشابه آن را بکشند.
  • اصلا چرا یک هنرمند اینهمه معروف می شود؟
  • یا چرا زندگی خیلی از هنرمندان مثل ونگوگ با سختی و مشقت همراه است، درحالیکه هنرمندان دیگری مثل پیکاسو و دالی در طول زندگی خود مشهور و ثروتمند می شوند؟

نظر شخصی من این است که ندانستن و کم دانستن ما، تقصیر ما نیست. مشکل اصلی را باید در آموزشهای ضعیف هنری جستجو کرد. هنری که در مدارس به ما آموزش می دهند قرنها با تعریف امروزی هنر فاصله دارد. متاسفانه در اینترنت هم منابع فارسی معتبر یا متمرکزی در این زمینه نداریم. در حالیکه آنقدر منابع انگلیسی زبان در این زمینه زیاد است که وقتی درباره یک نقاشی در گوگل سرچ می کنیم دهها مطلب جذاب پیدا می شود.

این کمبود منابع فارسی در زمینه هنر و تحلیل آثار نقاشی، من را بر این داشت تا به راه اندازی سایت آرت پریسا فکر کنم. البته قبل از راه اندازی سایت، چندماهی در اینستاگرام به تحلیل نقاشیهای معروف پرداختم و استقبال بینظیری که از آن مجموعه استوریها شد یکی از بزرگترین مشوق های من برای راه اندازی سایت بود.
هنوز هم می توانید در هایلاتهای پیج اینستاگرام من، تحلیل نقاشی های معروفی چون جیغ، شب پرستاره و شام آخر را ببینید.

چشم انداز من از سایت آرت پریسا

همیشه وقتی یک کار جدیدی را شروع می کنیم از خودمان می پرسیم قرار است بعد از سالها تلاش به کجا برسیم؟ اگر از من بپرسید، دوست دارم سایت آرت پریسا بعد از چند سال تبدیل به مرجعی فارسی برای تحلیل نقاشی باشد. حالا چقدر در این راه موفق باشم، نمیدانم.
تفاوت این سایت با پیج اینستاگرامم این است که اینجا می توان مطالب بسیار کاملتری نسبت به پیج اینستاگرام ارائه کرد. با این حال تلاش می کنم که شعار “هنر به زبان ساده” را سرلوحه کار خودم قرار دهم و مطالب سایت درحالیکه علمی و معتبر هستند، سادگی و جذابیت خود را هم داشته باشند.

نکته آخر اینکه به دلیل مشغله هایی که دارم ممکن است بعضی از بخشهای سایت هنوز تکمیل نشده باشند. با اینحال تمام تلاش خود را می کنم تا سایت آرت پریسا، به یک منبع خوب برای شما هنردوستان تبدیل شود.
امیدوارم از مطالب سایت آرت پریسا لذت ببرید و اگر نکات تکمیلی درباره هر مقاله دارید در بخش نظرات انتهای مقاله با من و بقیه خوانندگان به اشتراک بگذارید. مطالب تکمیلی را هم می توانید در پیج اینستاگرام و کانال تلگرام آرت پریسا دنبال کنید. متشکرم