معرفی و بررسی انیمیشن ونسنت دوست داشتنی (Loving Vincent)

معرفی-و-بررسی-انیمیشن-ونسنت-دوست-داشتنی-(Loving-Vincent)

وینسنت دوست داشتنی (Loving Vincent) محصول مشترک لهستان و انگلستان، اولین انیمیشن بلند و کاملاً نقاشی شده با دست (تابلوهای رنگ روغن) در جهان است. این انیمیشن یک درام مستند و بیوگرافی درباره وینسنت ونگوگ، هنرمند مشهور هلندی است.
این انیمیشن با عشق، کار طولانی و طاقت فرسا و با بودجه ناچیزی نسبت به استانداردهای هالیوود (۵ میلیون دلار) ساخته و در ۱۳ اکتبر ۲۰۱۷ در جشنواره بین المللی فیلم انیمیشن انسی رونمایی شد. ما در این مقاله به معرفی و بررسی این انیمیشن خیره کننده، جذاب و پرفروش تاریخ هنر خواهیم پرداخت. برای دسترسی سریع به تیترها می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

بیوگرافی ونسنت ونگوگ؛ نقاش معروف هلندی

ونسنت ون گوگ پدر هنر مدرن و یکی از نقاشان برجسته هلندی به سبک امپرسیونیسم است. او  از ۲۷ سالگی بعد از شکست در شغلهای قبلی خود، نقاشی را شروع کرد. او با سرعتی باورنکردنی کار می کرد، به طوریکه در عرض ده سال زندگی هنری خود بیش از ۹۰۰ نقاشی و طرح های دیگر از خود به جا گذاشت. یعنی او در هر ۳۶ ساعت یک اثر هنری جدید خلق کرده است.

هر چند او از حمایت مالی برادرش تئو برخوردار بود ولی منابع مالی کافی برای پرداختن به مدل ها نداشت و به همین علت بیشتر آثار او متشکل از سلف پرتره ها و نقاشی های او از دوستان و نزدیکانش هستند. علیرغم نبوغ هنری که داشت، او آثارش را شکست خورده می دانست و تنها تابلویی که در طول زندگی هنری اش توانست بفروشد، تابلوی «تاکستان سرخ» بود که به دوست نقاش و کلکسیونرش، آنا بوخ فروخت.

تاکستان-سرخ--ونسنت-ونگوگ

با اینحال، چهار نقاشی ون گوگ از جمله گران ترین نقاشی های تاریخ هنر هستند: آفتابگردان ( ۶۲ میلیون دلار)، دکتر گاشه (۸۲.۵ میلیون دلار)، پرتره جوزف رولین (۵۸ میلیون دلار) و سلف پرتره هنرمند (۷۱.۵ میلیون دلار). او در سالهای پایانی عمرش از حملات افسردگی رنج می برد و مدتی در آسایشگاه روانی بستری بود. تا اینکه در ۱۸۹۰، علیرغم نامه هایی که در آن خبر بهتر بودن حال روحی خود را به خانواده اش میداد، در ۳۷ سالگی با شلیک گلوله ای در یک مزرعه خودکشی کرد. مرگ او هنوز یکی از معماهای دنیای هنر است که نظریه های مختلفی درباره خودکشی یا قتل بودن آن وجود دارد. اگر به زندگینامه این هنرمند علاقه دارید می توانید مقاله بیوگرافی ونگوک را در سایت آرت پریسا بخوانید.

انیمیشن وینسنت دوست داشتنی (۲۰۱۷)

ونسنت دوست داشتنی یک انیمیشن بلند به زبان انگلیسی است که ماههای آخر زندگی ونگوگ و مرگ او را به تصویر می کشد. این اولین فیلم انیمیشن تاریخ سینماست که صحنه های آن تماماً با دست نقاشی شده و ساخت آن ۸ سال طول کشیده است. صحنه های این انیمیشن شامل بیش از ۹۰ تابلوی مشهورتر ونگوگ است که با تکنیک استاپ موشن جان می گیرند و در برابر چشمان ما به جنبش و حرکت در می آیند.

وینسنت-دوست-داشتنی

کارگردانان

دوروتا کوبیلا و هیو ولچمن نویسندگی و کارگردانی این انیمیشن را به عهده داشتند. دوروتا کوبیلا اولین بار تحقیق روی زندگی وینسنت را در آکادمی هنرهای زیبای ورشو برای پایان نامه ارشد خود انجام داد. آنجا بود که با آخرین نامه ونگوگ به برادرش روبرو شد و بعد از فارغ التحصیلی انیمیشن کوتاه ۷ دقیقه ای از آن تهیه کرد. تیزر کوتاهی از این انیمیشن بیش از ۲ میلیون بار بازدید شد.

این کارگردان لهستانی به دنبال کمک مالی برای بسط این تیزر به یک انیمیشن کوتاه بود که با هیو ولچمن، فیلمساز بریتانیایی ارتباط برقرار کرد. ولچمن او را متقاعد کرد که این ایده مستحق یک فیلم بلند مستند است و در نهایت هم یک انیمیشن بلند با تمرکز بر نظریه هایی که در مورد مرگ ون گوگ وجود داشت، ساخته شد.

دوروتا-کوبیلا-و-هیو-ولچمن--وینست-دوست-داشتنی

بازیگران

وینسنت دوست داشتنی با حضور  و صدای بازیگران حرفه ای ساخته شد. رابرت گولاچیک در این فیلم نقش ونسان ون گوگ را بازی کرده و «یوخوم تن هااف» به جای ونسان ون گوگ صحبت می کند. داگلاس بوث نیز در نقش آرماند رولین، پسر پستچی بازی کرده و به دنبال کشف معمای مرگ ونگوگ است.

رابرت-گولاچیک-در-نقش-ونسان-ون-گوگ

بازیگران دیگری هم در این فیلم حضور دارند که همگی سوژه نقاشی هایی از ونگوگ هستند که در این فیلم تصویر شده اند. بازیگرانی مثل جروم فلین در نقش دکتر پل گاشه، سائورس رونان در نقش مارگریت گاشه (دختر دکتر گاشه) و کریس اودود در نقش پستچی جوزف رولین.

ساخت انیمیشن

وینست دوست داشتنی شامل ۶۵۰۰۰ فریم فیلم است که تیمی متشکل از ۱۲۵ هنرمند از سراسر جهان با استفاده از تکنیک های مشابه ون گوگ فریم های آن را با رنگ روغن روی بوم نقاشی کرده اند. این هنرمندان از بین ۵۰۰۰ متقاضی انتخاب شدند تا در ۳ کارگاه در لهستان صحنه های این انیمیشن را نقاشی کنند.

یکی-از-ایستگاه-های-نقاشی-وینسنت-دوست-داشتنی

ساخت این انیمیشن با فیلمبرداری لایو اکشن بازیگران مقابل یک صفحه سبز آغاز شد. بعد از ۲ هفته فیلمبرداری، نقاشی های ون گوگ که در طول ۶ سال کشیده شده بودند، به پس زمینه صحنه ها اضافه و در نهایت، تدوین شدند.

تحلیل و نقد انیمیشن بلند Loving Vincent

وینسنت دوست داشتنی، انیمیشنی است که با در هم آمیختن فناوری قرن بیست و یکم و هنر اواخر قرن نوزدهم ساخته شده است. نقاشی های امپرسیونیستی ونگوگ با رنگهای وحشی و ضربه قلم موهای برجسته و پرجنب و جوش این هنرمند هلندی برای ساخت اولین فیلم سینمایی کاملاً نقاشی شده حقیقتاً یک انتخاب عالی هستند.

جروم-فلین-در-نقش-دکتر-پل-گاشه--وینست-دوست-داشتنی

این فیلم با نوعی روتوسکوپی (بازی بازیگران واقعی در نقاشی های نمادین ون گوگ) و با مهارت فنی بالا ساخته شده است. به نظر تعداد زیادی از منتقدان، جلوه های بصری این انیمیشن خیره کننده اند و ما را به جهان بینی فوق العاده حسی ون گوگ می کشانند، به جایی که نقاشی ها به جای هنرمند حرف می زنند. این نقاشی ها در مقابل چشم های ما جان می گیرند و داستان هنرمند را روایت می کنند.

موسیقی که کلینت منسل برای این فیلم ساخته، به خوبی حال و هوای مالیخولیایی آثار ونگوگ را به بینندگان منتقل می کند. اما طرح داستانی و دیالوگهای این انیمیشن فاقد انرژی هستند و چیزی از زندگی هنرمند به ما نمی گویند. داستان فقط به معمایی می پردازد که هنوز سند درستی برای نظریه هایی که در مورد آن گفته شده، وجود ندارد.

وینسنت-دوست-داشتنی؛-النور-تاملینسون-در-نقش-آدلین-راووکس
وینسنت دوست داشتنی؛ النور تاملینسون در نقش آدلین راووکس (مالک موقت مسافرخانه ای که ون گوگ در آن اقامت داشت)

طرح داستانی

کوبیلا و ولچمن برای روایت سابقه تاریخی، دیدگاه های متفاوتی درباره وضعیت وینسنت در هفته‌های پایانی زندگی و اتفاقاتی که برای او رخ داده بود، به یک شخصیت اصلی نیاز داشتند و برای همین شخصیت تخیلی آرماند را به عنوان پسر پستچی وارد داستان کرده اند.

به این ترتیب که یکسال بعد از درگذشت ون گوگ، آرماند (با بازی داگلاس بوث) توسط پدرش جوزف رولین (با بازی کریس اوداود) با اکراه ماموریت می یابد تا آخرین نامه ونگوگ را به برادرش تئو برساند. اما تئو مرده است و مرگ ون گوگ به نظر آرماند مشکوک است. برای همین به « اوورز سور اواز »، جایی که ون گوگ اقامت داشت سفر می کند تا با گروه گسترده ای از شخصیتهایی که ون گوگ در هفته های پایانی عمرش آنها را نقاشی کرده ملاقات کند.

داگلاس-بوث-در-نقش-آرماند-رولین--انیمیشن-وینسنت-دوست-داشتنی

او می خواهد پرده از راز مرگ ون گوگ بردارد که آیا خودکشی کرده یا توسط شخص دیگری کشته شده است. بنابراین بیشتر از آنکه این انیمیشن یک بیوگرافی برای معرفی هرچه بیشتر نبوغ این ونگوگ باشد، بیشتر در ژانر داستان های کاراگاهی جلو می رود. با وجود این ضعف ها که با تصاویر خیر کننده این انیمیشن هم نمی توان آنرا پوشاند، وینسنت دوست داشتنی توانست مهر تایید موزه ون گوگ در آمستردام را نیز دریافت کند.

پوستر-فیلم-ونسنت-دوست-داشتنی

جوایز و افتخارات

وینسنت دوست داشتی برخلاف آنچه در ابتدای کار تصور میشد، تماشاگران زیادی را به تماشای خود نشاند و علاوه بر باکس آفیس آمریکا (با فروش ۶.۵ میلیون دلاری)، در باکس آفیس انگلستان، ایتالیا و لهستان هم به فروشی بیش از یک میلیون دلار رسید. فروش گیشه این انیمیشن در مجموع، به ۴۲ میلیون دلار رسید.

همچنین این انیمیشن بلند در جشنواره های مختلفی طی سالهای ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ توانست خوش بدرخشد. از مهمترین افتخارات این فیلم هنری می توان به افتخارات زیر اشاره کرد:

  • برنده جایزه بهترین فیلم بلند انیمیشن در سی امین جوایز فیلم اروپا در برلین در ۲۰۱۷
  • نامزد بهترین انیمیشن بلند در نودمین جوایز اسکار و گلدن گلوب در ۲۰۱۷
  • برنده جایزه محبوب ترین فیلم بین المللی در جشنواره بین المللی فیلم ونکوور ۲۰۱۷
  • برنده جام طلایی بهترین فیلم انیمیشن در جشنواره بین المللی فیلم شانگهای در ۲۰۱۷
  • برنده جایزه تماشاگران در جشنواره بین المللی فیلم انیمیشن انسی در ۲۰۱۷
  • برنده جایزه تماشاگران جشنواره بین المللی فیلم ویلنیوس در ۲۰۱۸
  • برنده جایزه بهترین فیلم انیمیشن اتحاد زنان روزنامه نگار سینما در ۲۰۱۸
  • برنده جایزه عقاب طلایی روسیه برای بهترین فیلم خارجی زبان در ۲۰۱۸

همچنین این انیمیشن نامزدی بهترین موسیقی اصلی یک فیلم در جوایز موسیقی فیلم هالیوود و نامزدی بهترین انیمیشن بلند را در بسیاری از جشنواره های بین المللی از آن خود کرده است.

اگر دوست دارید می توانید این انیمیشن سینمایی را از کانال تلگرام من دانلود کنید. برای دانلود فیلم اینجا کلیک کنید. در پایان امیدوارم که با این مقاله توانسته باشم شما را با این انیمیشن بلند و بخشی از زندگی ون گوگ آشنا کنم. خوشحال می شوم اگر نظرات خود را در مورد این انیمیشن در کامنتهای این مقاله با من و دیگر هنردوستان به اشتراک بگذارید.

۴.۸/۵ - (۶ امتیاز)
Avatar photo

پریسا هاشمی هستم: نویسنده و مترجم مقالات سایت آرت پریسا. من نقاشی هستم که اوقات فراغتم رو به مطالعه درباره نقاشان و آثار بزرگ نقاشی مشغولم. از اونجایی که خودم عاشق نقاشی و مطالعه آثار هنری هستم، دوست دارم این مطالب رو با شما هم به اشتراک بگذارم. بعضی از مقالات سایت، ترجمه از منابع معتبر هستند و بعضی ها رو خودم با قلم خودم نوشتم. البته اکثر نوشته های این سایت ترکیبی از تالیف و ترجمه هستند. امیدوارم از این نوشته ها لذت ببرید.

بدون دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *