بیوگرافی لوسین فروید + معرفی آثار او

لوسین فروید

لوسین میشائل فروید (Lucian Michael Freud) یکی از برجسته ترین و جنجالی ترین نقاشان فیگوراتیو قرن بیستم است. او  را می توان در زمره معدود هنرمندانی قرار داد که توانستند علاوه بر به شهرت رسیدن در زمان خود، به فروش رکوردشکن آثارشان نیز دست یابند.
او توانست در اواخر دوره کاری خود، تابلوی «زن فربه برهنه در حالت خواب» را در سال ۲۰۰۸ در یک حراجی معبتر با قیمتی بیش از ۲۰ میلیون پوند بفروشد. اغلب آثار فروید به دلیل نحوه نمایش پیکره عریان مدلهایش شهرت زیادی دارند. در این مقاله هر چه بیشتر با این هنرمند و آثار او آشنا خواهیم شد. برای دسترسی سریع به بخش های مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

زندگی شخصی لوسین میشائل فروید

لوسین میشائل فروید، نوه زیگموند فروید، روانکاو برجسته اطریشی است. در ادامه با زندگی شخصی این هنرمند هر چه بیشتر آشنا می شویم:

کودکی

لوسین فروید در ۸ دسامبر ۱۹۲۲ در برلین-آلمان و در خانواده ای یهودی تبار متولد شد. پدرش ارنست فروید، کوچکترین فرزند زیگموند فروید معروف بود. پدر لوسین یک معمار موفق در شهر برلین بود که با به قدرت رسیدن نازی ها، خانواده خود را در سال ۱۹۳۳ به انگلستان برد. آنها در سال ۱۹۳۹ موفق شدند به تابعیت بریتانیا در بیایند.

دوران تحصیل

لوسین در انگلستان برای مدت کوتاهی در  مدرسه هنرهای لندن و بعد از آن در مدرسه نقاشی و طراحی آنجلیای شرقی در ددهام و یکسال نیز (۱۹۴۲-۱۹۴۳) در کالج گلداسمیت لندن تحصیل کرد.

دوران جوانی

فروید با شروع جنگ جهانی دوم، به خدمت نیروی دریایی-بازرگانی انگلستان درآمد. بعد از جنگ، مدتی در یونان، ایتالیا و بعد فرانسه اقامت کرد و در سال ۱۹۴۸ به بریتانیا بازگشت. او بیشتر سالهای عمرش را در محله پدینگتون لندن گذراند. بعد از بازگشت به لندن در ۱۹۴۸، فروید به مدت یک دهه مشغول تدریس در مدرسه هنر اسلید شد.

لوسین-میشائل-فروید

ازدواج

لوسین پیش از آنکه در انگلستان به عنوان یک هنرمند درجه یک شناخته شود در قماربازی و روابط عاشقانه بسیار به شهرت رسیده بود. او بالغ بر ۵۰۰ معشوقه داشت که حاصل رابطه شان به تولد ۴۰ فرزند انجامید. او هرگز به فرزندان خود توجهی نکرد.

اولین ازدواج او در سال ۱۹۴۸ با کیتی گارمن، دختر یک مجسمه ‌ساز معروف به نام جیکوب اپستین بود. ازدواج آنها تا ۱۹۵۲ بیشتر دوام نیاورد و حاصل آن دو دختر به نامهای آنی و آنابل بود. کیتی یکی از مدلهای فروید و سوژه یکی از مشهورترین آثار او یعنی «دختری با سگ سفید» شد. لوسیان فروید این تابلو را به سبک اکسپرسیونیسم نقاشی کرده است.

فروید در دومین ازدواجش در سال ۱۹۵۳ با لیدی کارولین بلک وود، نویسنده انگلیسی و فرزند ارشد چهارمین مارکیز (یک عنوان برای نجیب زادگان) دافرین و آوا ازدواج کرد. این ازدواج هم به سرانجامی نرسید و در ۱۹۵۹ خاتمه یافت.

زندگی هنری فروید، نقاش برجسته فیگوراتیو

در سال ۱۹۴۴، لوسین فروید اولین نمایشگاه انفرادی خود را در ۲۱ سالگی برپا کرد و مورد توجه و تحسین منتقدان هنری در آن زمان قرار گرفت. او در خلق آثار اولیه خود به جنبش سوررئالیسم گرایش داشت. اما از اوایل دهه ۱۹۵۰ برخلاف موج هنر آوانگارد و انتزاع ‌گرایی که در آن دهه در امریکا و اروپا مد بود، فروید به خلق آثاری به سبک رئالیسم روی آورد.

نقاشی های فیگوراتیو فروید

لوسیان فروید متخصصی برجسته در زمینه نقاشی های فیگوراتیو بود. او بر نمایش دقیق آناتومی مردان و زنان با تیپ های بدنی افراطی (خیلی چاق، خیلی چروکیده، باردار و … ) و از نمای نزدیک وسواس و تمرکز داشت. آثار پرتره و پیکره نگاری های فروید را می توان با آثار هنرمندان بزرگ جنبش هنری باروک در هلند مثل رامبرانت و آثار کلاسیک مقایسه کرد.

فروید دیدگاه های شخصی و روانشناختی خود را پیوسته در خلق آثار فیگوراتیو و پرتره های خود به صورت بدنهای برهنه، درازکشیده و شهوانی انعکاس می داد. به نظر می رسد که دیدگاه های او در ارتباط با نظریات معروف پدربزرگش، زیگموند فروید باشد. اما خود هنرمند همیشه معتقد بود که آثارش ربطی به دیدگاههای فرویدی ندارند.

در آثار فروید نسبت به آثار بسیاری از هنرمندان فیگوراتیو دیگر، برهنگی شهوانی زنان برجسته تر و فاقد زیبایی ظاهری بشری است. ولی با این وجود، بدن هر کدام از سوژه ها، داستان و پیچیدگی های درونی خود را به نمایش می گذارند. یعنی درست همان چیزی که هنرمند به آن متعهد بود: به تصویر کشیدن فردیت هر انسان.

مدلهای فروید

فروید در خلق آثار خود به جای استخدام مدل های حرفه ای، از نزدیکان، دوستان و خانواده خود (مادر و خواهرانش) به عنوان مدل استفاده می کرد. او ساعتهای طولانی، برای هفته ها و ماهها آنها را مجبور می کرد در حالات مورد نظر او بنشینند. این نحوه ارتباط ناراحت کننده و سختگیرانه او با مدلهایش همه جا زبانزد بود.

پرتره-مادر-خود-اثر-لوسین-فروید-(1972)
پرتره ای از مجموعه پرتره هایی که لوسین فروید از مادرش کشیده است (۱۹۷۲)

افتخارات هنری فروید

لوسین فروید در سال ۱۹۵۱، جایزه بهترین نقاشی را از فستیوال نقاشی بریتانیا برای نقاشی اکسپرسیونیستی خود با نام «درون پادینگتون» گرفت. کسب این افتخار باعث شد فروید به عنوان یکی از قدرتمندترین نقاشان فیگوراتیو معاصر به شهرت برسد. همچنین او موفق به دریافت نشان عالی لیاقت در حوزه هنر، آموزش، ادبیات و دانش از ملکه بریتانیا شده است.

درون-پدینگتون-اثر-لوسین-فروید-(1951)

سبک هنری لوسین فروید

آثار هنری لوسین فروید در طول زندگی هنری اش در قالب سبکهای هنری سورئالیسم، رئالیسم و اکسپرسیونیسم نقاشی شده اند. او یکی از برجسته ترین نقاشان فیگوراتیو در ژانر عریان است که در نقاشی های خود سبک خاص خودش را دنبال می کرد. هر چند آثار او در سبکها و دورانهای مختلف زندگی حرفه اش با هم متمایزند ولی هر یک از آنها به نوبه خود آثاری قابل تحسین اند.

رنگها در آثار اولیه فروید غالباً رنگهای رقیق هستند ولی بعد از دهه ۱۹۵۰، رنگ بندی در آثار او غلیظ تر و به رنگهای آثار اکسپرسیونیستی نزدیکتر شد. در آخرین کارهای او می توان به وضوح دید که رنگها بیشتر گنگ، تیره و تار هستند.

سوژه نقاشیهای او را انسان، طبیعت بی جان، گیاهان و … تشکیل می دادند. او گاه از همنشینی غیرطبیعی این سوژه ها نیز بهره برده است. درست مثل نقاشی زیر که با رنگ روغن، به سبک فراواقع گرایانه یا سوپر رئالیسم کشیده شده است:

منظره-با-پرندگان-اثر-لوسیان-فروید-(1940)

نقاشی پرتره

فروید در نقاشی و طراحی پرتره نیز شهرت داشت. در میان این دست از آثار او می توان به مجموعه پرتره های مادرش، جان مینتون و میشل اندرو اشاره کرد. فروید مجموعه نقاشی هایش از مادر را بعد از مرگ پدرش در سال ۱۹۷۰ آغاز کرد و تا یک روز بعد از مرگ مادرش در سال ۱۹۸۹ همچنان به این کار ادامه داد.

بیشتر پرتره های او، سلف پرتره (خودنگاره) هایی هستند که با نگاه کردن در آینه و در زوایای مختلف نقاشی شده اند. او از عکس خود برای کشیدن سلف پرتره هایش استفاده نمی کرد و این روش را اصلا نمی پسندید. از فروید سلف پرتره های متعددی از دوران نوجوانی تا سالهای آخر عمرش به جا مانده است. او اولین سلف پرتره عریان خود را در سن ۷۰ سالگی کشید.

سلف-پرتره-ی-انعکاس-اثر-لوسین-فروید-(۱۹۸۵)

برخی از مشهورترین شاهکارهای لوسین فروید

بسیاری از پرتره ها و فیگوراتیوهای لوسین فروید در زمره آثار معروف او قرار دارند. ما در اینجا به معرفی برخی از این شاهکارها می پردازیم:

مردی با پر (۱۹۴۳)

«مردی با پر» یکی از آثار مهم و اولیه فروید با سبک سورئالیسم است. او این پرتره را در اولین نمایشگاهش در ۱۹۴۴ در لندن به نمایش گذاشت. این اثر هم اکنون در یک مجموعه خصوصی نگهداری می شود.

مردی با پر

دختر با بچه گربه (۱۹۷۴)

لوسین تابلوی «دختر با بچه گربه» را با رنگ و روغن روی کانواس کشیده است. مدل او در این نقاشی همسر اولش کتی است. این تابلو، اولین نقاشی است که در آن کتی به عنوان مدل هنرمند حضور دارد. این تابلو در گالری ملی لندن نگهداری می شود.

دختر با بچه گربه

اتاق خواب هتل (۱۹۵۴)

فروید تابلو «اتاق خواب هتل» را به سبک اکسپرسیونیسم نقاشی کرد. او در این تابلو، زنی را در اتاق خواب یک هتل به تصویر کشیده است. چهره زن در نور و روشنایی ترسیم شده است. در کنار پنجره رو به خیابان هتل، سلف پرتره هنرمند به چشم می خورد که فرو رفته در تاریکی اتاق است و به تلخی به زن نگاه می کند.

این طور به نظر می رسد که این نقاشی حکایت از پایان رابطه آن دو دارد. این نقاشی هم اکنون در گالری هنری بیوربروک (Beaverbrook Art Gallery) در کانادا نگهداری می شود.

اتاق-خواب-هتل-اثر-لوسیان-فروید-(1954)

پایان زندگی هنرمند

فروید متخصص نقاشی های فیگوراتیو و پرتره نگاری چیره دست بود که آثار عریان او شهرتی جهانی دارند. او در آثار خود ماسک زیبای انسان را برمیدارد و ما را به تماشای لایه های زیرین و روانشناختی سوژه هایش دعوت می کند. پیچیدگی روانشناسانه سوژه های او در آخرین کارهای هنرمند بیشتر نیز می شوند.

لوسین فروید در ۲۰ ژوئیه سال ۲۰۱۱، در سن ۸۸ سالگی در اثر بیماری نامعلومی در لندن و در خانه خود درگذشت و ۷۰ سال زندگی پر بار هنری او پایان یافت.

در پایان امیدوارم که توانسته باشم با این مقاله شما را هر چه بیشتر با این هنرمند و شاهکارهای او آشنا کنم. متاسفانه امکان نمایش آثار این هنرمند در سایت مهیا نبود و تنها به چند اثر او بیشتر اشاره نکردم. اگر دوست دارید با آثار این هنرمند بزرگ آشنا شوید حتما در گوگل انگلیسی کارهای هنری او را تماشا کنید. اگر شما هم اطلاعات ارزشمندی درباره فروید و آثار او دارید، خوشحال می شوم آنرا در بخش کامنتهای این مقاله با من و دیگر هنردوستان به اشتراک بگذارید.

۴.۱/۵ - (۲۴ امتیاز)
Avatar photo

پریسا هاشمی هستم: نویسنده و مترجم مقالات سایت آرت پریسا. من نقاشی هستم که اوقات فراغتم رو به مطالعه درباره نقاشان و آثار بزرگ نقاشی مشغولم. از اونجایی که خودم عاشق نقاشی و مطالعه آثار هنری هستم، دوست دارم این مطالب رو با شما هم به اشتراک بگذارم. بعضی از مقالات سایت، ترجمه از منابع معتبر هستند و بعضی ها رو خودم با قلم خودم نوشتم. البته اکثر نوشته های این سایت ترکیبی از تالیف و ترجمه هستند. امیدوارم از این نوشته ها لذت ببرید.

بدون دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *