ویدیوی سرقت تابلوی مونالیزا و شهرت جهانی آن

در دنیای هنر می توان گفت تابلوی مونالیزا اثر لئوناردو داوینچی اگر مشهورترین تابلوی جهان نباشد بی شک جزو پنج تابلوی اول جهان است. اما علت این شهرت چیست؟ آیا استادی و چیزگی هنر دست داوینچی مونالیزا را به چنین شهرتی رسانده است یا عوامل دیگری نیز در معروف سازی این تابلو دخیل بوده اند؟

ماجرای دزدی مونالیزا و شهرت جهانی آن

مونالیزا شاهکار لئوناردو داوینچی پرتره ای سفارشی است که توسط همسر لیزا دل ژوکوندو به عنوان هدیه ای برای همسرش به داوینچی سفارش داده شد اما از آنجایی که داوینچی همیشه در تحویل سفارشاتش تعلل داشت، سرنوشت این تابلو نیز مثل خیلی از سفارشهای داوینچی هرگز به دست صاحب اصلیش نرسید.
مونالیزا تا زمان مرگ داوینچی در آتلیه او باقی ماند و بعد از آن نیز بین شاهان مختلفی دست به دست می شد. حتی مدتی در اتاق خواب ناپلئون آویزان بود تا در نهایت به موزه لوور منتقل شد. تا سال ۱۹۱۱ کمتر کسی به این تابلو اهمیت می داد و تابلوی مونالیزا ابدا بعنوان یک شاهکار هنری قلمداد نمی شد.

یکی از مهمترین عواملی که در به شهرت رسیدن تابلوی مونالیزا موثر بوده، دزدیده شدن این تابلو در سال ۱۹۱۱ از موزه لوور پاریس است. پس از دزدیده شدن تابلو مردم دسته به دسته برای مشاهده جای خالی مونالیزا به لوور می آمدند.
پس از بازگردانی موفقیت آمیز مونالیزا به لوور چیزی از محبوبیتی که این تابلو در غیاب خود به آن رسیده بود، کاسته نشد و افراد زیادی از سراسر دنیا برای دیدن این تابلو به فرانسه سفر کردند. در این ویدئو داستان چگونگی دزدیده شدن مونالیزا و به شهرت رسیدن آن را می توانید ببینید.

۴.۴/۵ - (۱۴ امتیاز)
Avatar photo

پریسا هاشمی هستم: نویسنده و مترجم مقالات سایت آرت پریسا. من نقاشی هستم که اوقات فراغتم رو به مطالعه درباره نقاشان و آثار بزرگ نقاشی مشغولم. از اونجایی که خودم عاشق نقاشی و مطالعه آثار هنری هستم، دوست دارم این مطالب رو با شما هم به اشتراک بگذارم. بعضی از مقالات سایت، ترجمه از منابع معتبر هستند و بعضی ها رو خودم با قلم خودم نوشتم. البته اکثر نوشته های این سایت ترکیبی از تالیف و ترجمه هستند. امیدوارم از این نوشته ها لذت ببرید.

بدون دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *