مدل زن و مرد نقاشی بوسه کلیمت چه کسانی هستند؟

یکی از معروف ترین تصاویر کشیده شده از بوسه در تمام قرون و اعصار بی شک تابلوی بوسه اثر گوستاو کلیمت است. در مقاله تحلیل نقاشی بوسه کلیمت، به تفصیل درباره آن صحبت کردم و قسمت های مختلف تابلو را جداگانه توضیح داده ام.
تابلوی بوسه به خاطر ماهیت رمانتیک و عاشقانه اش، محبوب افراد زیادی در سراسر دنیاست. به دلیل همین محبوبیت، افراد بسیاری کنجکاو هستند تا بدانند که دو شخصیت اصلی این تابلو از روی چهره چه کسانی کشیده شده اند؟ به همین دلیل امروز قصد دارم درباره افرادی صحبت کنم که ممکن است مدل فیگورهای تابلوی بوسه بوده باشند.

مدلِ فیگور مرد تابلوی بوسه کیست؟

بررسی های زیادی بر اساس طراحی های کلیمت انجام شده و حدس های زیادی هم درباره مدل های این نقاشی زده می شود. طراحی های کلیمت برای شخصیت مرد تابلوی بوسه نشان دهنده مرد ریشداری هستند که ما را ناخوداگاه به یاد خود کلیمت میندازند. پس به احتمال زیاد، مرد داخل نقاشی بوسه، کسی جز خود گوستاو کلیمت نیست.

اما مدل زن نقاشی بوسه چه کسی است؟

یکی از اولین و مهمترین حدس ها امیلی فِلوگِه است که دوست قدیمی گوستاو کلیمت می باشد. امیلی در سال ۱۸۷۴ به دنیا آمد و طراح مُد و تاجر موفقی در زمان خودش بود. البته هیچگاه به درستی معلوم نشد که آیا امیلی و کلیمت روابط عاشقانه ای هم داشتند یا تنها دو دوست قدیمی بودند و بس!
این محتمل ترین حدس ممکن برای فیگور زن تابلوی بوسه است اما فیگور زن ممکن است یکی از دیگر معشوقه های گوستاو کلیمت باشد. کلیمت همانطور که بی وقفه نقاشی می کرد و از وی تابلوهای بسیار و طراحی های بی شماری به جای مانده است، بی وقفه نیز به زنان عشق می ورزید و عشاق بسیاری در سراسر عمرش داشت.

از دیگر زنانی که به عنوان مدل احتمالی این تابلو نام برده می شود، آدِل بِلوخ باوئِر است که کلیمت دو نقاشی دیگر نیز از وی کشیده است.

شخص دیگری که احتمال می رود چهره زن نقاشی بوسه متعلق به او باشد، هیلدا روت هست که مشهور به هیلدای مو قرمز بود و در بسیاری از نقاشی های کلیمت از جمله “تابلوی ماهی قرمز” مدل نقاشی بوده است.

ویدیوی بررسی مدلهای نقاشی بوسه

در هر صورت تاکنون مشخص نشده است که واقعا چه کسانی مدل اصلی این نقاشی بوده اند. به نظر می رسد، کلیمت عمدا سعی کرده است تا شخصیت های واقعی نقاشی را مخفی کند. نقاش اگر می خواست به راحتی می توانست مانند دیگر تابلوهایش با افزایش شباهت ظاهری مشخص کند که چه کسانی مدل این تابلو بوده اند.

 

اما از بین بردن شباهت ظاهری شخصیت های تابلو به افراد واقعی موجب شده است که هر فردی که به نقاشی می نگرد، تنها تصویری از دو انسان را ببیند که عمیقا در حال بوسیدن یکدیگر هستند. در نتیجه هر کس به راحتی می تواند خود را جای یکی از دو شخصیت تابلو تصور کند و با این نقاشی همزادپنداری نماید.

موسیقی این کلیپ ویدئویی نیز الهام گرفته شده از همین نقاشی بوسه است که توسط خانم کاترین رولین ساخته شده است.

۴.۳/۵ - (۷ امتیاز)
Avatar photo

پریسا هاشمی هستم: نویسنده و مترجم مقالات سایت آرت پریسا. من نقاشی هستم که اوقات فراغتم رو به مطالعه درباره نقاشان و آثار بزرگ نقاشی مشغولم. از اونجایی که خودم عاشق نقاشی و مطالعه آثار هنری هستم، دوست دارم این مطالب رو با شما هم به اشتراک بگذارم. بعضی از مقالات سایت، ترجمه از منابع معتبر هستند و بعضی ها رو خودم با قلم خودم نوشتم. البته اکثر نوشته های این سایت ترکیبی از تالیف و ترجمه هستند. امیدوارم از این نوشته ها لذت ببرید.

بدون دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *