موزه هنری اوفیتزی: معروفترین موزه ایتالیا

گالری اوفیتزی (Uffizi Gallery) پربازدیدترین و معروفترین موزه ایتالیا و یکی از اولین موزه های مدرن در جهان است که در شهر فلورانس ایتالیا قرار دارد. این موزه یکی از بزرگترین موزه های جهان است که در آن مجموعه های نفیسی از انواع آثار هنری قرن چهاردهم و دوران رنسانس ایتالیا نگهدار ی می شود.
این موزه در مرکز تاریخی شهر فلورانس -مهمترین شهر اروپا در دوران رنسانس- در منطقه توسکانی و در مجاورت میدان «پیازا دلا سینیوریا» و به دستور مدیچی ها )از قدرتمندترین خانواده های فلورانسی در دوران رنسانس( ساخته شد. در این مقاله نگاهی خواهیم داشت بر این موزه و آثار ارزشمند آن. برای دسترسی سریع به تیترها می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

تاریخچه موزه اوفیزی معروفترین موزه ایتالیا

موزه اوفیزی یا اوفیتزی یکی از قدیمی ترین و معروف ترین موزه های نقاشی در جهان است که با دو میلیون بازدیدکننده در سال در رتبه ۲۵ پربازدیدترین موزه های جهان قرار دارد. اوفیزی به دستور کاسیمو مدیچی (کاسیموی اول) طی سالهای ۱۵۶۰ تا ۱۵۸۰ توسط نقاش و معمار معروف ایتالیایی، جورجیو واساری بنا شد.

کلمه اوفیزی (Uffizi) در زبان ایتالیایی به معنی آفیس (دفتر) است و چون این ساختمان به عنوان یک مجموعه اداری برای قضات و مهندسان فلورانسی ساخته شد، نام آن را اوفیزی گذاشتند. معماری این ساختمان یو شکل (U) به تنهایی خود یک شاهکار هنری معماری است. واساری حیاط داخلی آن را به گونه ای طولانی و باریک طراحی کرده که به اعتقاد مورخان معماری، می توان آن را به عنوان اولین منظره خیابانی منظم اروپا دانست.

ساختمان-موزه-اوفیتزی-در-فلورانس.

برپایی گالری اوفیتزی

بنای ساختمان اوفیزی در سال ۱۵۸۱ توسط آلفونسو پاریگی و برناردو بوونتالنتی تکمیل شد و پسر کاسیمو مدیچی، دوک بزرگ فرانچسکو اول، گوشه شرقی طبقه بالایی این ساختمان را تبدیل به یک گالری خصوصی برای خانواده مدیچی و مهمانان آنها کرد.

او در این گالری، عتیقه جات و مجسمه های رومی را به نمایش گذاشت و این سرآغازی برای تبدیل اوفیزی به یکی از مهمترین گالری های هنری جهان شد.

توسعه گالری افیتزی

خانواده مدیچی تا قرن هجدهم، آثار ارزشمندی مثل مجسمه، نقاشی، جواهرات، ابزارهای علمی، اسلحه، زره، کتاب، سکه و … را برای توسعه گالری خود در طبقه بالایی ساختمان اوفیتزی گردآوری کرده یا سفارش می دادند. تا سال ۱۸۶۵، ۵۰ اتاق از ساختمان اوفیزی تبدیل به گالری از شاهکاری نقاشی قرن ۱۵ تا ۱۸ شد.

عمومی شدن گالری خصوصی اوفیزی

هر چند گالری اوفیزی از قرن شانزدهم به درخواست بازدیدکنندگان باز بود ولی همچنان یک گالری خصوصی به حساب می آمد. ۱۶ سال پس از مرگ فرانچسکو اول، با سازماندهی گالری و تلاش پیترو لئوپولدو دی لورنا در سال ۱۷۶۹ اوفیتزی به روی عموم باز و در سال ۱۸۶۵ رسماً به یک موزه تبدیل شد.

بسیاری از آثار نمایش داده شده در این گالری، همان آثاری هستند که خاندان مدیچی آنها را گردآوری کرده اند. البته به دلیل عظیم بودن مجموعه گردآوری شده توسط مدیچی، تمام آثار گالری اوفیتزه را نمی توان در این موزه دید، چون بعضی از آنها به موزه های دیگر فلورانس مثل موزه ملی بارگلو (Bargello) انتقال یافته اند. پس برای دیدن تمام گنجینه مدیچی ها باید همه ی موزه های فلورانس را ببینید.

اوفیتزی بعد از مدیچی ها

خاندان مدیچی در قرن هجدهم کاملا از بین رفتند. آخرین بازمانده این خاندان، آنا ماریا لوئیزا مدیچی نام داشت که با مذاکرات انجام شده، این گالری را برای استفاده عموم به توسکانی بخشید.

اتاق-ماسیمو-لیستری--موزه-اوفیزی-در-فلورانس.

افیتزی جدید (نیو افیتزی)

پروژه نوسازی اوفیتزی در سال ۱۹۸۹ آغاز شد و تا سالهای اخیر نیز ادامه یافت. طی این نوسازی ها یک خروجی جدید به موزه اضافه شده و سیستم های روشنایی، تهویه مطبوع و امنیتی آن به روز شده اند. در طول این ساخت و سازها موزه همچنان باز بود و تنها در صورت لزوم بعضی از اتاق ها بسته می شدند یا آثار هنری آنها به طور موقت به مکان دیگری منتقل می شد.

در پروژه بزرگ مدرن سازی نیو اوفیزی، ظرفیت اتاق های آن از ۹۰ اتاق به ۱۰۱ اتاق افزایش یافت. همچنین مساحت موزه از حدود ۶۰۰۰ متر مربع به حدود ۱۳۰۰۰ متر مربع گسترش یافت تا آثار هنری که معمولا در انبار نگهداری می شدند، بتوانند در معرض دید عموم قرار گیرند. در ماه مه ۲۰۲۱ نیز ۱۴ اتاق جدید به گالری اضافه شد تا آثار بیشتری در این موزه به نمایش درآید.

نگاهی به مهمترین سالن های موزه اوفیتزی

نقاشی هایی که در اتاق های گالری افیتزی نگهداری می شوند شامل شاهکارهای هنرمندان بزرگ ایتالیایی در قرن ۱۴ و دوره رنسانس و نیز آثار هنرمندان بزرگ آلمانی، هلندی، … در این دوره است. این نقاشی ها به ترتیب دوره زمانی چیده شده و تقریبا همان سازماندهی را دارند که از ابتدا مدیچی آن را ترتیب داده بودند.

در سالن های این موزه می توانید تور هنری خود را از نقاشی های گوتیک و آثار هنرمندان بزرگ این دوران مثل «چیمابوئه» و « جوتو دی بوندونه» شروع کنید. محبوب ترین سالن های این موزه عبارتند از:

سالن شماره ۲: این سالن به نمایش نقاشی های اواخر قرون وسطی یعنی آثار قرن سیزدهم و عصر گوتیگ اختصاص دارد. از مشهورترین آثار این اتاق می توان به «مدونا روسلای» اثر دوچیو دی بوونینسینا (۱۲۸۵ – ۱۲۸۶) و «بانوی همه قدیسین» اثر جوتو (۱۳۰۶) اشاره کرد.

«مدونا-روسلای»-اثر-دوچیو-دی-بوونینسینا-(1285---1286)
«مدونا روسلای» اثر دوچیو دی بوونینسینا (۱۲۸۵ – ۱۲۸۶)

سالن شماره ۸: در این سالن آثاری از فیلیپو لیپی، یکی از برجسته ترین هنرمندان دوران اولیه رنسانس به نمایش گذاشته شده است.

«محراب-نوویتی»-اثر-فیلیپو-لیپی-(1440-1445)

سالن ۱۰ تا ۱۴: در این سالن ها شاهکارهای نقاش معروف دوره رنسانس، ساندرو بوتیچلی به نمایش گذاشته شده و یکی از پربازدیدترین سالن های موزه است.

سالن شماره ۱۵: این سالن به آثار لئوناردو داوینچی یکی از پیشگامان اولیه عصر رنسانس اختصاص دارد. آثار این اتاق شامل نقاشی هایی است که داوینچی قبل از سفرش به میلان، یعنی تا قبل از سال ۱۴۸۲ کشیده است.

سالن شماره ۳۵: این سالن در سال ۲۰۱۳ برای نقاشی های میکل آنژ افتتاح شد. علاوه بر آثار این هنرمند، آثار دیگر هنرمندان بزرگ آن دوران یعنی آندره آ دل سارتو، فرانسیابیجیو، فرانچسکو گراناکی، فرا بارتولومئو و آلونسو بروگته نیز به نمایش درآمده اند.

سالن-شماره-35---موزه-اوفیتزی-فلورانس..

سالن شماره ۶۶: شاهکارهای رافائل به عنوان یکی از بزرگترین نقاشان جهان در این سالن در معرض دید بازدیدکنندگان است. برخی از شاهکارهای این هنرمند با الهام از آثار لئوناردو داوینچی کشیده شده اند و پرتره های این هنرمند را می توانید در این سالن ببینید.

«مدونای-فنچ-طلایی»-اثر-رافائل-(1506)

سالن شماره ۹۰: در این سالن شاهکارهای نقاش معروف ایتالیایی، میکل آنژ مریسی معروف به کاراواجیو، بنیانگذار هنر مدرن به نمایش گذاشته شده اند.

«رب-النوع-شراب»-اثر-کاراواجیو-(1597)

علاوه بر نمایش نقاشی هایی از اواخر قرون وسطی؛ آثار پیشگامان اولیه عصر رنسانس مثل چون فرا آنجلینو و ماساچیو، رامبرانت، میشل آنجلو، سیمونه مارتینی و پیرو دلا فرانچسکو؛ و رنسانس جدید، در راهروهای موزه اوفیتزی می توان مجسمه های جمع آوری شده توسط خاندان مدیچی را نیز به وفور دید.

مجسمه-های-گالری-اوفیزی-فلورانس

مهمترین آثار موزه اوفیتزی

هر چند شاهکارهای هنری زیادی در سالن های موزه اوفیزی فلورانس در معرض نمایش هستند اما برخی از این آثار در زمره بزرگترین شاهکارهای هنری جهان از گذشته تا کنون قرار دارند. در این بخش به معرفی برخی از این آثار می پردازیم:

تولد ونوس

تابلوی تولد ونوس یکی از شاهکارهای نقاشی ساندرو بوتیچلی، نقاش معروف فلورانسی تابلوی تولد ونوس است که در موزه اوفیزی فلورانس نگهداری می شود. این تابلو در ژانر تاریخی و با موضوع ونوس طبقه بندی می شود.

«تولد-ونوس»-اثر-ساندرو-بوتیچلی-(1485-1486)

پریماورا (بهار)

یکی دیگر از آثار ساندرو بوتیچلی، نقاش مشهور دوران رنسانس ایتالیا که در موزه اوفیتزی فلورانس نگهداری می شود، تابلوی پریماورا یا بهار است. این تابلو نیز در ژانر نقاشی تاریخی است.

«پریماورا»-اثر-ساندرو-بوتیچلی-(1477–1482)

دونی توندو (خانواده مقدس)

دونی توندو یا خانواده مقدس از جمله شاهکارهای هنری میکل‌آنژ است که با رنگ روغن و تمپرا در ژانر نقاشی مسیحی کشیده شده است. این نقاشی در سالن میکل آنژ در معرض بازدید عموم است.

«خانواده-مقدس»-اثر-میکل-آنژ-(1504–1506)

بشارت

تابلوی بشارت یکی از شاهکارهای هنری میکل آنژ است که در گالری اوفیزی در فلورانس نگهداری می شود. موضوع این نقاشی، بشارت تولد مسیح است. میکل آنژ این تابلو را با رنگ روغن و تمپرا نقاشی کرده است.

«بشارت»-اثر-لئوناردو-داوینچی-(1472-1475)

میزان بازدید موزه اوفیتزی فلورانس

در سال ۲۰۱۶ بیش از دو میلیون بازدید کننده از اوفیزی دیدن کرده و این موزه تبدیل به پربازدیدترین گالری هنری ایتالیا شد. برای بازدید از این موزه ممکن است ۵ ساعت در صف انتظار بمانید چون برای حفظ آثار هنری این گالری، تعداد بازدیدکنندگان نمی تواند خیلی زیاد باشد. اوفیزی از ابتدا با هدف ایجاد یک مکان اداری برای مقامات ساخته شد، بنابراین ظرفیت بازدیدکنندگان زیاد را ندارد.

در سال ۲۰۲۰، گالری اوفیزی به دلیل همه‌گیری COVID-19 به مدت ۱۵۰ روز تعطیل شد و با کاهش ۷۲ درصدی تعداد بازدیدکنندگان، میزان بازدید این گالری به حدود ۶۵۰ هزار نفر رسید. با این وجود، اوفیزی در این سال هم توانست در رده ی بیست و هفتمین موزه هنری پربازدید جهان قرار گیرد.

مهمترین حادثه موزه اوفیزی

در پایان این مقاله به مهمترین حادثه ی این موزه می پردازیم که بمب گذاری مافیای سیسیلی در بیرون افیزی در سال ۱۹۹۳ است. در این حادثه بخش هایی از ساختمان اوفیزی صدمه دید و ۵ نفر کشته شدند. نقاشی هایی که با شیشه ضد گلوله محافظت می شدند در این حادثه آسیبی ندیدند، ولی پنج اثر هنری این موزه ویران شد و ۳۰ قطعه هنری دیگر هم آسیب دید.

بیش از همه، سالن های مربوط به مجسمه های کلاسیک و فضای داخلی نئوکلاسیک صدمه دیدند. برخی از نقاشی های دیواری این موزه نیز به طور غیرقابل تعمیری تخریب شدند.

امیدواریم شما هم از خواندن این مقاله لذت برده باشید. اگر اطلاعات بیشتری درباره گالری اوفیتزی و آثار آن در اختیار دارید، می توانید آنها را در قسمت کامنتهای این مقاله با دیگر هنردوستان به اشتراک بگذارید.

۳.۷/۵ - (۷ امتیاز)
Avatar photo

پریسا هاشمی هستم: نویسنده و مترجم مقالات سایت آرت پریسا. من نقاشی هستم که اوقات فراغتم رو به مطالعه درباره نقاشان و آثار بزرگ نقاشی مشغولم. از اونجایی که خودم عاشق نقاشی و مطالعه آثار هنری هستم، دوست دارم این مطالب رو با شما هم به اشتراک بگذارم. بعضی از مقالات سایت، ترجمه از منابع معتبر هستند و بعضی ها رو خودم با قلم خودم نوشتم. البته اکثر نوشته های این سایت ترکیبی از تالیف و ترجمه هستند. امیدوارم از این نوشته ها لذت ببرید.

بدون دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *